Eğreti Hayatlar

 

 


 

Görünen o ki hayatta herşeyimiz yazılmış,çizilmiştir.Hayat karşımıza yazgımızı çıkarmaktadır.Karşımıza çıkan kişiler de yazgımızdaki kişilerdir.Bizim için biri vardır,ama aslında karşımıza çıkan mıdır? Bizim kişimizin karşımıza çıkan olup olmadığını yine yazgımız göstermektedir.Zaman karşımıza çıkanı alıp götürmekte,yenisini getirmektedir.Kimi ne zaman getireceği kimi ne zaman götüreceği belli değildir,ama hayat akışında akmaktadır. Gün gelecek kimin bizim için olacağını zaman gösterecektir;ama bizim için olmayan eğreti kişiyi göstermiştir. 

 

Bizim için biri vardır,ama aslında karşımıza çıkan mıdır?Gün gelecek kimin bizim için olacağını zaman gösterecektir;ama bizim için olmayan eğreti kişiyi göstermiştir.


 

 

             Peter Heidi için uygun kişidir.Doğru,dürüst ve doğal bir kişidir,Heidi ile aynı ortamın kişisidir,Heidi’yi kısıtlamaz,hayatı paylaşır.Ama yerine Pinokyo’yu koyarsanız;Pinokyo eğreti kişidir Heidi için.Pinokyo yalan söyleyebilen kişidir,kendini kandırır aslında ve kendi isteklerinin olmasını ister.İsteklerinin olması için karşısındakini kısıtlayabilecektir ve bu uğurda her şeyi kendi istekleri doğrultusunda yönlendirecektir..

Hayatı boyunca özgür yaşamış,kimseyi özgürlüğüne karıştırmayacak olan Heidi kısıtlanacaktır;hayatı boyunca insanlara bakma alışkanlığındaki Heidi arkasını dönecektir insanlara.Dedik ya eğreti kişidir Heidi için Pinokyo.Peter sevgisi nedeniyle O’nun için huzurunu feda ederken Heidi Pinokyo’nun huzuru için kendini feda edecektir.Peter hiç sorgulamayacakken ve farkında bile değilken huzurunu feda ettiğinin,Pinokyo kukla oluşu ve başkalarının yönetiminde hareket etmesi sebebiyle Heidi’yi yok ettiğini bilemeyecektir bile.Pinokyo için yönetenlerinin Heidi için ne dediği önemlidir,ve sakınacaktır Heidi’yi herkesten;nerede bulacaktır bir daha O’nun gibisini.Pinokyo,Heidi’nin kendisini tek seçenek gördüğünü hissettireceği için,rahattır bu durumda,Heidi’nin dikkatsizliğinden fayda sağlamak isteyecektir.Bu ilk dikkatsizliği de olmayacaktır  zaten Heidi’nin…Heidi eriyecek,yok olacaktır.Kendisinin bir şey olduğunu ifade ederken ve çevre de böyle düşünürken Heidi için,O bir kukla uğruna yok edecektir kendini.

 

             Olması gereken,özgür ve kendine güvenli halini sürdürmesi,hayatı akışına bırakması iken O eğreti kişilere teslim edecektir kendini…Belki anlayacaktı,O da bırakmasaydı yönetenlere kendini,ne zor olacaksın bu hayatta ne de zorlayacaksın hayatı…           

               (Peter mı? O da kendi geçmiş eğreti kişilerinden gelecektekilere doğru bırakmaktadır hayatı akışına…)

Mehmet KATAR,03.10.2010

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !