Gözü Arkada Kalmak

 

 

             Kişiler hayatları boyunca karşılarına çıkacak öngörülebilir ya da öngörülemez olaylarla yaşarlar.Birtakım şeyler istekleri doğrultusunda gelişirken bazen de hiç akılda olmayan şeyler ya da sürprizlerle karşılaşırlar.Artık bu durumla karşılaştıktan sonra nasıl oldu diye sorgulamak boşa zaman kaybıdır,yapılacak olan bundan sonraki yol haritasını uygun şekilde belirleyebilmektir. Bu konuda kişinin çevresinde objektif,olayları doğru şekilde görüp duygusallıktan arındırarak,değerlendirebilen kişilerin bulunması kişinin doğru yönlendirilmesini sağlayacak ve geleceğini kolaylaştıracaktır.

              Hayatta insanın karşısına birtakım sürpriz olaylar çıkarken,bazen de ben geliyorum diyen durumlarla da karşılaşılabilir.Ben geliyorum diyen durumlarda olayın içindeki kişi çevresinde ne olup bittiğini,nasıl bu duruma gelindiğini tartıp düşünmeli,en uygun çözüm yolu için gerekli önlemleri almaya çalışmalıdır.Kişi çevresindeki diğer kişilerden değil öncelikle birincil kişi ile karşılıklı anlayış içersinde sorunu çözmeye çalışmalıdır. Çoğu kez bu durumda olaya başka kişileri karıştırmak çözümü zorlaştıracak,istenmeyen taraflara yönlenmeye sebep olacak,olayı çözülemez hale getirebilecektir. Bu yüzden kişinin çevresinde olaya müdahale etmeyecek,ancak kendisini moral motivasyon olarak destekleyecek kişilerin bulunması önemlidir.Kişinin çevresinde eğitim,çevre ve tecrübe bakımından olumsuz durumlar içersinde yaşamış kişiler bulunması,kendisini desteklemeye çalışmaktan çok kendi yaşamında yapamadıklarını bu kişinin hayatında yapmaya çalışmak ve kendi öçlerini bu yolla almak ve karşıda gördükleri gruptaki birine ders vermek,bu yolla kendini tatmin etmeye çalışmak şeklinde bir yola girilmesine sebep olacaktır.Bu yolla kişi en büyük kötülükleri en yakınında destek olarak gördüğü kişilerden görecektir.Akarsular gibi akacak olaylar ve bir sona gelinecektir.Artık sona gelindiğinde kişi kararını geri dönüşümsüz olarak vermelidir;Ne olmuştur,nereye gelinmiştir ve şu anda ne yapılmaktadır;bunları düşünmeli, yorumlamalıdır;bundan sonraki yaşamdan ne beklenmektedir,bundan sonrası için öncelikler nelerdir bunlara karar verilmeli ve artık geçmiş geçmişte kalmalıdır. Çevredeki kişilerin etkisiyle ve söyledikleriyle hareket edilirse,kişi kendisini onların geçmiş yaşamlarındaki kırgınlıkları, küskünlükleri,kıskançlıkları,kin ve nefretlerine,öç almaya dayalı dünyalarına adapte ederse kendi sonu da buna göre şekillenecektir; kişi kendi yaşamını başkalarının geçmişlerinden kurtarıp buna göre şekillenmemesini sağlayabilirse kendi istediği yaşamını yaşayabilecektir.

                Olgun ve sağlıklı bir birey olarak sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşama dönük bir geleceğe yol almak için öncelikle kendi mutluluğunu düşünmek gerekir.Kişinin kendi mutluluğu eğer varsa çocuklarının da mutluluğu üzerine kuruludur. Bu bağlamda mutsuzluk düşünülmemesi gereken kavramdır,hedef herkesin mutlu olmasıdır. Karşıdakinin mutsuzluğuna dönük istek içersinde olmak ve buna dönük davranışlar geliştirmek ise karşıdakini mutsuz edebileceği gibi çocuklarının ve kendisinin de mutsuzluğunu çağırmak olacaktır. Bundan elde edilecek hiçbir fayda da yoktur.

                  Çeşitli sebepler ve yollarla içine düşülen ya da düşürülünen durumda eğer geleceğimizi başkalarının olumsuz tecrübeleri,pişmanlıkları,kin,nefret,öç alma isteklerine ve kendilerini tatmin etme olayına göre şekillendirirsek gelinen durumda sözkonusu kişiler de suçlanamayacaktır;çünkü onlar yine sorumluluk kabul etmeyecekleri gibi kendisi dışındaki herkesi suçlayabilecek,hedef gösterebilecektir;çünkü onların yaşamları bunun üzerine kuruludur. Hayatın sahibi olan kişi bu durumda geleceğinin yönetimini başkalarına kaptırmış olmakla durumu kabullenecek her ne kadar gözü arkada kalsa da yaşamını bu şekilde sürdürecektir…18.06.2010

 

 

                                                                                                       Mehmet KATAR

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !