NEDEN YANINDA

Bak canım kardeşim !
Hani sen şimdi çevrene bakıp da bir şeyleri anlamlandırmaya çalışıyorsun ya. Çalışma kardeşim. Sen kendini anlamlandırmaya çalış.
O niye Şu'nun yanında , Şu niye Bu'nun yanında. Anlayamazsın kardeşim. Bunu SEN anlayamazsın. Çünkü sen elle tutulur, gözle görünür bir sebeple birinin yanındasın; elle tutulur, gözle görünür bir sebeple birini yanında tutarsın. Başka türlü de tutamazsın zaten. Çünkü sen alışmışsın GÖZLE GÖRMEYE, ELLE TUTMAYA. Eğer alışmasaydın gözle görünmeyen, elle tutulmayan şeylerin de birlikte olma sebebi olduğunu görürdün. Sen iyilik, güzellik, doğruluk, dürüstlük nedir bilmezsin; sen sevgiyi, arkadaşlığı, dostluğu anlamazsın. Sen kirlisin kardeşim. Sen birilerini anlamlandırmaya, yaftalamaya, etiketlemeye çalıştığın için kirlisin kardeşim.
Eğer sen insan olsaydın insanı, adam olsaydın adamı anlardın. Sen adamı da anlamazsın, kadını da anlamazsın. Herkes sen değil ki para için, mal için, mülk için, çıkar için, iş beklentisi için, kariyer için, yükselme için birinin yanında olsun... Ya da herkes sen değil ki erkekleri de kadınları da senin yanında tutma amacında olsun. Ya da herkes senin en yakının kadınlar gibi değil ki senin ve en yakınlarının düşündüğü sebeplerle birinin yanında olsun.
Düşünme kardeşim. Sen iyi adam olma mücadeleni artır.
Bak ben iyi olmaya, güzel olmaya, doğru olmaya; sonra da daha iyi, daha güzel, daha doğru olmaya çalışıyorum. Ben ne söylüyorsam odur kardeşim. Ben düşündüğümü, yaşadığımı, hissettiğimi söylerim kardeşim. Başka anlam çıkarma kardeşim.
Sen kendini anlamlandırmaya çalış kardeşim,
Sen yaşamını anlamlandırmaya çalış kardeşim...
Mehmet Katar
28.07.2016

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !